Aktualności
ZARZĄDZENIE Nr 9/2024
Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku z dnia 15.10.2024 r. w sprawie wprowadzenia zmian do Regulaminu Pracy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku.
Na podstawie art. 104² §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 oraz 2024 r. poz. 878) zarządzam co następuje:
§1
Wprowadzam zmiany do Regulaminu Pracy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku ustanowionego zarządzeniem Dyrektora Nr 1/2019 r. z dnia 04.01.2019 r, z mocą obowiązującą od dnia 01.11.2024 roku.
§2
Treść §14, §18, §19 i §22 Regulaminu Pracy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku z dnia 04.01.2019 r. otrzymują brzmienie określone w załączniku Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku Nr 9/2024 z dnia 15.10.2024 r.
W Regulaminie Pracy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku z dnia 04.01.2019 roku wprowadza się następujące zmiany:
§ 14 otrzymuje brzmienie:
1. Czas pracy pracowników pedagogicznych określa art. 42 Karty Nauczyciela. Rozkład czasu pracy dla nauczycieli ustala się według obowiązującego planu zajęć i planów dydaktycznych szkół i placówek wchodzących w skład Centrum
1a. Czas pracy dyrekcji oraz kadry kierowniczej realizowany jest w oparciu o opracowany harmonogram pracy uwzględniający pracę w wybrane soboty i niedziele przy zachowaniu 5 dniowego tygodnia pracy w przyjętym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym.
1b. Czas pracy bibliotekarza realizowany jest w oparciu o opracowany harmonogram pracy uwzględniający pracę w wybrane soboty przy zachowaniu 5 dniowego tygodnia pracy w przeciętnie 30 godzinnym tygodniu pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego.
2. W stosunku do pracowników administracji stosuje się podstawowy system czasu pracy. Czas pracy pracowników administracji nie może przekraczać 7 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w oparciu o opracowany harmonogram dopuszczający pracę w wybrane soboty w przyjętym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym.
2a. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z pkt. 2, oblicza się:
- Mnożąc 35 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym, a następnie
- Dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 7 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku.
2b. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowymi przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 7 godzin.
3. W stosunku do pracowników obsługowych stosuje się równoważny system czasu pracy w jednozmianowej oraz dwuzmianowej organizacji pracy, realizowany w oparciu o opracowany harmonogram uwzględniający pracę w wybrane soboty i niedziele w przeciętnie 35 godzinnym tygodniu pracy z dopuszczeniem przedłużenia czasu pracy do 12 godzin na dobę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego.
3a. Rozkład czasu pracy pracowników obsługowych może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z harmonogramem pracy są dla pracowników dniami pracy, ustalony w porozumieniu z pracownikami obsługi (art. 140 ¹ Kodeksu Pracy), stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu.
4. Dla pracowników zatrudnionych w trybie art. 15 Prawa oświatowego stosuje się zadaniowy system czasu pracy i po porozumieniu z pracownikiem, ustala się czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy pracownika.
5. Czas pracy pracownika niepełnosprawnego nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, a pracownika niepełnosprawnego zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 6 godzin na dobę i 30 godzin tygodniowo.
6. Czas pracy pracowników niepełnozatrudnionych określają indywidualne umowy o pracę.
7. Na wniosek pracownika Dyrektor może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy lub zastosować do niego elastyczną organizację pracy.
8. Pierwszy okres rozliczeniowy w danym roku dla pracowników pedagogicznych rozpoczyna się 01 września, a dla pracowników administracji i obsługi 01 stycznia.
§18 otrzymuje brzmienie:
1. Pracodawca opracowuje dla pracowników niepedagogicznych harmonogramy (rozkłady) czasu pracy i prowadzi dla nich ewidencję czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia ich wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą, uwzględniając m in. godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, pracę w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
1a. Szczegółowe harmonogramy pracy ustalają wyznaczone przez pracodawcę osoby i informują pracowników o dniach i godzinach pracy poszczególnych pracowników, w formie przyjętej w Centrum.
1b. Harmonogramy pracy dla dyrekcji, kadry kierowniczej oraz bibliotekarzy sporządzane są na okres trwania semestru szkolnego i podawane do wiadomości pracownikom co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem kolejnego okresu.
1c. Harmonogramy pracy dla pracowników administracji i obsługi sporządzane są na okres miesięczny i podawany do wiadomości pracownikom co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem kolejnego okresu.
1d. Zmiany w ogłoszonym harmonogramie są dopuszczalne na wniosek pracownika lub pracodawcy, uzasadnione ważnymi przyczynami.
2. Czas pracy nauczycieli rozliczany jest na podstawie wpisów w dziennikach lekcyjnych.
3. Czas pracy pozostałych pracowników rozliczany jest na podstawie ewidencji czasu pracy.
4. Nauczyciel rozpoczyna i kończy zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć. Pozostałe czynności i zajęcia związane z przydziałem zadań nauczycieli realizuje w czasie określonym indywidualnie.
5. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest placówką kształcenia dorosłych i realizuje swe zadania przez 7 dni w tygodniu uwzględniając pracę w wybrane soboty i niedziele w czasie zjazdów szkół zaocznych.
6. Godziny pracy w Centrum określone są w planach pracy i harmonogramach.
7. W Centrum pracę wykonuje się w godzinach:
- pracownicy administracji w sekretariacie głównym:
w poniedziałki, środy i czwartki : od 07.30 do 14.30 i od 08.30.do 15.30
we wtorki: od 07.30 do 14.30 i od 09.30 do 16.30
w piątki: od 07.30 do 14.30
w soboty: od 07.30 do 14.30
- pozostali pracownicy administracji:
od poniedziałku do piątku: od 7.30 do 14.30
- pracownicy obsługi :
od poniedziałku do piątku:
I zmiana: od 06.00 do 13.00 i od 07.00 do 14.00
II zmiana: od 14.00 do 21.00
w soboty i niedziele: od 07.00 do 17.00
Ze względu na zachodzące zmiany organizacyjne rozkład czasu pracy pracowników obsługi może ulegać zmianie.
8. Czas pracy nauczycieli określa arkusz organizacyjny Centrum.
9. Czas pracy dyrekcji oraz kadry kierowniczej określa harmonogram pracy kadry kierowniczej.
10. Dni pracy i dni wolne od pracy dla dyrekcji, bibliotekarza, kadry kierowniczej, pracowników administracji i obsługi określają harmonogramy pracy.
11. Pracownicy zamieszkali poza siedzibą Centrum, ze względu na specyficzne warunki komunikacyjne mogą wyjątkowo uzyskać pozwolenie na zmianę godzin pracy wynikającą z opóźnienia przejazdu do pracy.
§19 otrzymuje brzmienie:
1. Kontrolę dyscypliny pracy i kontrolę absencji przeprowadza pracodawca lub inna upoważniona przez niego osoba :
- nauczycieli, kierowników praktycznej nauki zawodu oraz kierownika ds. kształcenia,
dokształcania i promocji - wicedyrektorzy,
- pracowników administracji i obsługi - kierownik gospodarczy,
- wicedyrektorów oraz kierownika gospodarczego - dyrektor Centrum.
§22 otrzymuje brzmienie:
1. Pracownikom administracji i obsługi, których czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin przysługuje w czasie pracy 15 minutowa przerwa wliczana do czasu pracy.
2. Pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym i umiarkowanym mają prawo dodatkowo do 15 minutowej przerwy przeznaczonej na gimnastykę lub wypoczynek.
3. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach związanych z obsługa monitorów ekranowych mają prawo do 5 minutowych przerw po każdej pełnej godzinie pracy przy monitorze.
4. Pracownicy niepedagogiczni, których dobowy wymiar czasu pracy przekracza 9 godzin, maja prawo korzystać z dwóch 15 minutowych przerw w pracy.
5. Powyższe okresy przerw są wliczane do czasu pracy pracowników.